Kuchnia to centralne miejsce domu – na pewno niejedna osoba będzie tego samego zdania. To w kuchni właśnie szykujemy dania dla rodziny, pijemy poranną kawę czy czytamy gazetę. Aby takim pomieszczeniem jednak była należy ją dobrze zaaranżować. Tworzenie wystroju kuchni to nie tylko dobranie frontów zabudowy kuchennej czy blatu. W pierwszej kolejności liczy się ergonomia. Pomimo tego estetyka również jest istotna. To ona odpowiada za to, że nie tylko komfortowo spędzamy tam czas, ale również miłoTo od niej zależy, czy przyjemnie i miło spędzamy czas w kuchni

Jak dobierać meble do kuchni?

W pierwszej kolejność warto wspomnieć, że meble do kuchni można kupić gotowe jako całościowy zestaw w formie całościowego zestawu, złożyć z elementów składowych jakiegoś sieciowego sklepu meblowego lub zamówić kuchnię na wymiar.

Pierwsza możliwość sprawdzi się idealnie w przypadku kawalerek przeznaczonych do wynajęcia. Przestrzeni roboczej jest albowiem niezwykle mało, a jakość nie zachwyca. Jedyne co tutaj jest zaletą to cena takich mebli kuchennych i szybkość dostawy oraz realizacji.

Jeśli jednak aranżujemy kuchnię na własny użytek lepszym rozwiązaniem będzie druga opcja. Możemy tutaj bardziej manewrować zestawieniem szafek i kolorów czy rodzajów frontów. Ta opcja nadal jednak nie jest bez wad. Musimy dokonywać wyboru z podanych wymiarów szafek, najczęściej więc zostaje wolna przestrzeń w kuchni. Co w małej kuchni robi dużą różnicę. Dodatkowo wybór szafek jest ograniczony, stąd też najczęściej kończy się na dobieraniu AGD pod szafki, zamiast szafek pod sprzęt. To powoduje następne problemy. Jakość takiej zabudowy kuchennej także jest na dość niskim poziomie. Jedyne co można tutaj wymienić jako zaletę, to cena. Choć i w tym wypadku warto się zastanowić, gdyż producentów kuchni na wymiar jest dużo, zatem może się okazać, że dopłacając naprawdę niewiele otrzymamy wymarzoną kuchnię.

Dlaczego więc warto wybrać meble kuchenne na wymiar?

Maksymalne zagospodarowanie przestrzeni w kuchni. Meble kuchenne są idealnie dostosowane do jej rozmiaru. Producent mebli na wymiar dopasuje nam ją co do centymetra.

Pełna swoboda w ustawieniu wszystkich elementów. Możliwość dobrania rozmiarów wszystkich zastosowanych szafek, szuflad czy półek. Jest wówczas możliwość wybrania ilości szafek, półek czy szuflad. Jeśli zostanie jakaś przestrzeń możemy dobrać szafkę typu cargo lub dołożyć tam półki.

Zabudowanie urządzeń AGD

Wybierając meble na wymiar można bez problemu zabudować cały sprzęt AGD. Nie tylko jak zwykle lodówkę, pralkę czy zmywarkę. Można wstawić specjalną szafkę z harmonijkowymi drzwiami, w której będziemy przechowywali ekspres i cały kawowy zestaw. Takich opcji jest zdecydowanie więcej. Wygląd tych sprzętów często zaburza spójność estetyczną kuchni. Przechowując je wszystkie w zabudowie kuchennej zyskujemy lekkość, czystość linii i doskonały minimalizm wnętrza. Poza tym, czym więcej schowanego sprzętu, tym mniej walki z kurzem, który na nich osiada.

Wysoka jakość i bezawaryjność

cena kuchni od stolarzaMeble na wymiar cieszą się dobrą sławą. Nie bez powodu. Gdy producent wykonuje nam meble kuchenne na wymiar bierze pod uwagę nie tylko wielkość powierzchni, ale przede wszystkim zastosowanie i celowość konkretnych szafek czy szuflad. Decyduje się wówczas na przykład o maksymalnym obciążeniu danej szuflady, od tego następnie zależą zastosowane prowadnice, a w efekcie ich trwałość i właśnie bezawaryjność.

Meble kuchenne na wymiar to estetyka na miarę naszych oczekiwań. Bez znaczenia jest to, czy podoba nam się styl industrialny, loftowy, skandynawski, rustykalny czy może jakiś oryginalny i niepowtarzalny, dobrany pod nas. Kuchnia na wymiar daje nam możliwości doboru wszystkiego. Wybór frontów i korpusów jest standardowy. Dodatkowo jednak możemy decydować się na szerszy blat, co daje nam głębszą powierzchnię użytkową. Możemy takie meble do kuchni dobrać idealnie pod kolor mieszkania, drzwi, podłogi, czego tylko się zapragnie. Można stworzyć spójność całego domu czy mieszkania.

Dobór materiałów

Pod uwagę brana jest nie tylko kolorystyka, ale i materiał. Można wybrać meble kuchenne z drewna, lub z tańszej płyty MDF. Decyduje się o wykończeniu: w połysku czy w macie. Wybiera się materiał blatu kuchennego. Drewno, płyta, a może granit czy marmur. W rustykalnych kuchniach na wymiar blat wykonuje się często z małych płytek ceramicznych.
I na koniec -zabudowa kuchenna na wymiar to możliwość stworzenia autorskiej, niepowtarzalnej kuchni.

Cena kuchni na wymiar – od czego zależy?

Na koszt kuchni na wymiar wpływa wiele czynników, jak jakość surowców, z których wykonane są korpusy, fronty czy blaty. Znaczenie ma także rodzaj pokrycia powierzchni. Aby kuchnia przetrwała lata, warto zdecydować się na wytrzymałe materiały. Szczególnie nie ma co oszczędzać na mechanizmach kuchennych, takich jak prowadnice czy zawiasy. Blat roboczy jest najbardziej eksploatowaną częścią kuchni, tu też warto postawić na jakość. W dalszej kolejności liczą się korpusy – to one podtrzymują cały ciężar mebli kuchennych. Na samym końcu są zaś fronty. Wiadomo, że nie warto decydować się na najtańsze. Nikt nie chce, aby po jakimś czasie okleina zaczęła się odklejać. To jest jednak ten element, który spokojnie można wybrać ze średniej półki cenowej, bez znacznego ubytku na jakości. To też jest coś co daje nam zabudowa kuchenna na wymiar zamówiona od producenta. Możemy manipulować kosztami. Do nas należy wybór za co chcemy zapłacić więcej, a za co niekoniecznie.

Profesjonalni projektanci wnętrz

Jeśli decyzja padła na zabudowę kuchenną na wymiar, trzeba zacząć od projektu. Po pierwsze pojawia się dygresja czy zlecić czy zrobić samemu. Jeśli mamy zmysł estetyczny i gotowość poświęcenia czasu, by przyswoić najważniejsze zasady ergonomii, to możemy się sami podjąć takiego zadania. W internecie jest sporo bezpłatnych aplikacji, które bez problemu przeprowadzą nas przez ten proces. Jednak te proste w większości mają dużo ograniczeń. Zamówienie projektu na pewno jest łatwiejsze, a przede wszystkim mamy pewność o profesjonalności. Taki projekt jest dokładniejszy, idealnie przedstawia naszą kuchnię. Profesjonalny architekt czy projektant weźmie pod uwagę nie tylko nasze wyobrażenie estetyczne, ale również funkcjonalność czy metodykę meblową. Często może doradzić rozwiązania, na które laik by nie wpadł.

Jak wybrać specjalistę do projektowania kuchni?

Jeśli zlecić projekt zabudowy kuchennej na wymiar to komu? Czym różni się architekt wnętrz, projektant, a dekorator. To co widać od razu, to cenowa różnica takich usług. Jednak przede wszystkim rozróżnia je zawartość i zakres. Architekt wnętrz to osoba po studiach, przedstawi nie tylko projekt wizualny, lecz wykona również projekt wszystkich przyłączy. W zestawie znajdzie się projekt instalacji wodnej, elektrycznej czy gazowej. Projektant najpewniej nie zaprezentuje nam rozplanowania instalacji, jednak ma on równie wielki zakres wiedzy jak chodzi o ergonomię przestrzeni. Dekorator odpowiada tylko za kwestię układu mebli jako zmieszczenia ich oraz za ich estetykę. Najlepiej jest więc zdecydować się przy projekcie mebli kuchennych na wymiar na współpracę z architektem bądź projektantem.

Często producent mebli kuchennych na wymiar proponuje nam usługi swoich ludzi w zakresie projektu. Często wówczas cena takiej usługi jest już wliczona w całkowity koszt. Warto się dowiedzieć jaki charakter wykształcenia ma wówczas taka osoba. Nie ma co się jednak od razu zniechęcać nawet jeśli nie ma żadnych dyplomów. Zazwyczaj są to jednak osoby obyte z tym tematem przez choćby staż swojej pracy.

Zasady projektowania kuchni

Projektując samemu zabudowę meblową na wymiar lub korzystając z rad osób współpracujących z firmą wykonującą kuchnie na wymiar wypada zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów.

Jak usytuowana jest kuchnia na tle całego mieszkania?

Biorąc pod uwagę, że planowana jest zabudowa kuchenna na wymiar w domu, który dopiero będziemy stawiać, lub w mieszkaniu, które jest do gruntownej przeróbki włącznie z wszelkimi instalacjami -warto wybrać jej lokację. Biorąc pod uwagę kierunki świata kuchnię najlepiej ustawić od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Położenie kuchni blisko wejścia do domu, zmniejsza drogę jaką trzeba będzie pokonywać z zakupami. Okno zaś wychodzące na stronę wschodnią sprawi, że przy rannej herbacie powita nas słońce.

Rozmiar kuchni

Jeśli kuchnia na wymiar to mała czy duża? Wszystko zależy od tego jak będzie się z niej korzystać. Jeśli w sąsiedztwie znajduje się przestronna jadalnia, to sama powierzchnia kuchni nie musi być największa. Co innego gdy w kuchni planujemy umieścić stół. Wtedy zjawia się pytanie -jak duży. Czyli jak duża jest rodzina i ile osób takowa kuchnia musi pomieścić. Pytanie czy dom posiada spiżarnię, a jeśli to mieszkanie czy jest piwnica. Czy kuchnia ma być reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu, czy tylko miejscem do przygotowywania posiłków.

Kuchnia – strefy robocze

Wyróżnia się pięć stref: strefa zapasów (głównie lodówka), strefa przechowywania (szafki na naczynia), strefa mokra (zlew, zmywarka i kosz na odpady), strefa przygotowywania posiłków (przestrzeń robocza na blacie, ewentualnie wyspa) i strefa gotowania (kuchenka i piekarnik). Zasada ergonomii doradza zachowanie podanej kolejności stref, względem ruchów wskazówek (dla osób praworęcznych): produkty spożywcze -naczynia, drobne AGD -mycie, sprzątanie -gotowanie pieczenie.

Jakie są popularne układy kuchenne?

Warto przyjrzeć się również najpopularniejszym układom kuchennym. Do najpopularniejszych należą: kuchnia jednorzędowa lub dwurzędowa, oraz te w kształcie liter: L, G lub U.

Podsumowanie

Warto więc wybierając meble kuchenne na wymiar zwrócić uwagę na wiele czynników. Jest to co prawda więcej zachodu, ale są to przede wszystkim dużo większe możliwości. Wybór producentów mebli kuchennych jest obecnie bardzo duży, spokojnie więc można znaleźć kogoś kto zrobi nam meble na wymiar w zadowalającej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj