gokartF1.pl

MotoPortal

Dom z drewna czy dom z cegły: którą opcję wybrać?

Dom z drewna czy dom z cegły: którą opcję wybrać?

Wybór odpowiedniego materiału na dom marzeń bez wątpienia jest sprawą priorytetową, ponieważ w znacznym stopniu wpłynie na komfort życia. Dlatego, trzeba sobie odpowiedzieć na to niezwykle ważne pytanie: dom z drewna czy dom z cegły, którą opcję wybrać?

Drewno kontra cegła

Nie jest tajemnicą, że wszystko ma swoje wady i zalety, to samo dotyczy materiałów budowlanych. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że istnieje więcej różnic między drewnem, a cegłą niż sądziłeś na początku. Prawda jest taka, że każde z nich, domki drewniane i domki murowane, są na swój sposób godne uwagi. Posiadają zarówno wiele mocnych, jak i słabych stron. Oto zbiór najważniejszych zalet i wad domów z drewna i cegły:

Zalety domów z drewna

Niska cena to jedna z głównych korzyści zakupu drewnianego domu. Drewno to tradycyjny materiał i istnieją takie gatunki, które są znacznie tańsze niż cegła. Ponadto, budynki z tego naturalnego surowca są łatwe w montażu, dzięki lekkości materiału. Niektóre rodzaje drewna, zwłaszcza gatunki o wyższej gęstości, są znakomitymi izolatorami. Dzięki temu, nie musisz martwić się o koszty energii elektrycznej. Dom z drewna pozostaje ciepły w niskich temperaturach, ponieważ materiały drewniane zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Drewno pochłania również wilgoć, dzięki czemu jest naturalnym klimatyzatorem. Ponadto, drewno jest ekologiczne – przyczynia się do redukcji dwutlenku węgla z atmosfery. Jest również elastycznym materiałem, z którego może powstać każdy projekt domu.

Wady domów z drewna

Drewno jest podatne na zużycie. Jest to jeden z głównych powodów, dla których większość kupujących domy preferuje ich odpowiednik. Drewniane budynki są podatne na działanie żywiołów i mogą nie być tak trwałe i mocne podczas ulewnych deszczy i silnych wiatrów. Istnieją inne słabości drewna, takie jak uszkodzenia spowodowane przez owady – zwłaszcza termity. Ponadto, drewno musi być poddawane systematycznej konserwacji, żeby mogło być w dobrej kondycji.

Zalety domów z cegły

Dom z cegły jest trwałym i mocnym budynkiem. Materiały ceglane chronią domy przed uszkodzeniami spowodowanymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak ulewne deszcze, silny wiatr, czy nadmierne słońce. Prawda jest taka, że Twój dom pozostaje trwały i odporny na działanie żywiołów przez dłuższy czas. Niskie koszty utrzymania to jedna z najlepszych cech domu murowanego. Takie budynki nie wymagają przeprowadzania nieustannych prac konserwacyjnych, aby być w doskonałym stanie. Ponadto, dom z cegły w znacznym stopniu podnosi wartość posesji – takie domy są droższe do kupienia, więc są również droższe w sprzedaży.

Wady domów z cegły

Podobnie jak inne budowle mieszkalne, domy murowane również mają swoje słabe strony. Na przykład, cegła jest bardzo drogim materiałem budowlanym. Ale to nie wszystko. Materiały ceglane są podatne na pleśń, szczególnie w miejscach o dużej wilgotności. Dzieje się tak, ponieważ cegła ma tendencję do kurczenia się lub rozszerzania w zależności od temperatury. Cegła jest materiałem podatnym na wstrząsy mechaniczne, a powstałe pęknięcia mogą służyć jako miejsce gromadzenia się pleśni.

Podsumowując, spojrzenie na wady i zalety z pewnością pomoże mądrze wybrać między domem z drewna, a domem z cegły. Jednak przede wszystkim, zanim wybierzesz materiał musisz sobie szczerze odpowiedzieć na pytanie, co jest ważne dla Ciebie jako właściciela domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *