gokartF1.pl

MotoPortal

Modele RC jako przystępne hobby dla każdego

Modele RC jako przystępne hobby dla każdego

Nie jeden mężczyzna będąc dzieckiem bezskutecznie prosił rodziców o zakup zdalnie sterowanego samochodu. W obecnych czasach bez problemu można zrealizować niespełnione marzenie z dzieciństwa. Na rynku są dostępne setki modeli RC, czyli pojazdów sterowanych zdalnie przy użyciu systemu wykorzystującego potęgę fal elektromagnetycznych.

Co trzeba wiedzieć przed wybraniem pierwszego modelu RC ?

Przede wszystkim przed zakupem trzeba sprawdzić, czy sklep online z modelami zdalnie sterowanymi, posiada pozytywne opinie klientów. Należy też wiedzieć, że modele RC pochłaniają dużo czasu, dlatego dobrze jest mieć jego zapas. Warto zrobić rekonesans i sprawdzić, które marki są najmniej awaryjne. Pojazdy charakteryzują się właściwościami latającymi, pływającymi lub jeżdżącymi, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Oferta specjalistycznych sklepów jest dopasowana do każdej grubości portfela. Podstawowe modele RC można nabyć nawet za 100-200 złotych. Ceny profesjonalnych pojazdów są znacznie wyższe, bywa nawet tak, że są zbliżone do cen ich odpowiedników występujących w skali 1:1. Ważnym elementem wyposażenia jest akumulator, ponieważ to od niego zależy jak długo będzie można sterować modelem.

Jak działają modele RC ?

Modele RC są kierowane za pośrednictwem nadajnika i odbiornika, które łączą się z mechanizmami wykonawczymi. Komunikacja odbywa się bez pośrednictwa kabli, ponieważ drążek sterowniczy przesyła sygnał przy pomocy fal elektromagnetycznych. Nadajnik i odbiornik są nazywane potocznie aparaturą. Mechanizmami wykonawczymi mianuje się regulatory napięcia i serwomechanizmy. Ruchy i akrobacje modeli RC są uzależnione od liczby kanałów sterujących. Zwykły model samochodu do prawidłowego sterowania potrzebuje aparaturę dwukanałową. W przypadku zaawansowanych modeli latających dla optymalnego sterowania, należy zastosować bardziej rozbudowane rozwiązania. Mocne silniki elektryczne są najczęściej stosowanym sposobem napędzania modeli RC. W pojazdach montuje się silniki typu szczotkowego i bezszczotkowego. Regulowanie mocy jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnie dedykowanych układów elektronicznych. Zawansowani modelarze sterują pojazdami napędzanym silnikami spalinowymi i odrzutowymi. W takim przypadku kontrola wymaga dużej wiedzy, która pozwoli na sterowanie zaawansowanymi modelami. Prędkość, ciśnienie i wysokość, to parametry, które są przekazywane do osoby sterującej za pomocą nowoczesnych systemów telemetrycznych. Profesjonalne modele RC są do tego stopnia wymagające, że nie da się nimi sterować bez odbycia wielogodzinnych szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *