Wielu młodych kierowców, którzy dopiero od niedawna cieszyć się mogą świeżo zdobytym prawem jazdy, dysponuje raczej niewielkim budżetem na zakup samochodu oraz załatwienie wszystkich formalności związanych z jego pozyskaniem. Młodzi kierowcy marzą o zakupie sensownego pojazdu ciekawego, o dobrym stanie technicznym. Dodatkowo za niewielkie pieniądze, nie przekraczające drastycznie i tak ich niezwykle szczupłego budżetu. Jaki jest najlepszy samochód dla początkującego kierowcy?

Uzyskanie prawa jazdy

samochód dla początkującego kierowcyZanim jednak przyjdzie upragniony dzień uzyskania swojego prawa jazdy jest odliczanie. Odliczanie do momentu, kiedy to będziemy mogli zgodnie z prawem przystąpić do jego zdawania. Kiedyś granicznym wiekiem było ukończenie 16 roku życia. Natomiast obecnie, aby podejść do państwowego egzaminu na prawo jazdy należy być osobą pełnoletnią, czyli zgodnie z obowiązującym prawem mieć skończone lat 18. Teoria, egzamin praktyczny, trochę lub mnóstwo nerwów no i w końcu po jednej czy wielu próbach spełnia się długo wyczekiwany sen. Upragniony dokument ląduje w kieszeni. Po tym nie pozostaje nic innego jak wsiadać za kierownicę. Tylko czego?

Samochód dla początkującego kierowcy

Niestety nie każdy ma możliwość tuż po zdaniu egzaminu, na jazdę samochodem np. rodziców. Szczególnie dla młodego kierowcy duża ilość wyjeżdżonych godzin po egzaminie jest niezwykle ważna. Takim osobom nie pozostaje nic innego jak kupienie pojazdu na własną rękę. Niestety mały budżet i wielkie emocje to zazwyczaj fatalny doradca. Jedna jeśli przemyśleć by sprawę na spokojnie, klika tysięcy inwestycji na pierwszy pojazd, daje całkiem niezłe wbrew pozorom pole do manewru. Tu jednak zawsze warto zachować też pewną rezerwę finansową. Jaką bez przeszkód będzie można przeznaczyć na ewentualne naprawy. Nie ma się co oszukiwać, auta z niższej półki cenowej w większości przypadków wiele przeszły. Mają też często nie małe przebiegi. Więc dla bezpieczeństwa nowego właściciela pewne naprawy okazują się być wręcz niezbędne.

Ubezpieczenie samochodu

W przypadku młodych kierowców bardzo istotne jest także ubezpieczenie. Z reguły wielu młodych kierowców nie posiada wypracowanych zniżek, a wręcz ubezpieczyciele w takim przypadku zawyżają stawki. Tłumacząc to ich niedoświadczeniem i przez to większym ryzykiem spowodowania kolizji. Dlatego początkujący kierowca, jeśli nie chce ponosić przeogromnych kosztów ubezpieczenia, przede wszystkim rozważyć powinien zakup pojazdu, o możliwie jak najmniejszej pojemności silnika. Bowiem im pojemność większa, tym adekwatnie wzrasta koszt ubezpieczenia takiego pojazdu.

Jakie auto wybrać?

Idealne auto dla młodego kierowcy to auto proste w obsłudze oraz łatwe do naprawienia. Do którego części zamienne są stosunkowo (w porównaniu do innych modeli aut) tanie. Tu warto jednak dodać, że osobom, które dopiero co zdały swoje wymarzone prawo jazdy i poszukują pierwszego auta, z cała pewnością nie będą odpowiadały tuningowane auta. Takie auta bowiem zawsze sprawiają ogromne problemy. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo osób poruszających się takim autem, ale również i w czasie obowiązkowych dla każdego pojazdu technicznych badań. Podsumowując, w przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców najlepiej sprawdzą się auta ekonomiczne w utrzymaniu. Pozbawione wszelkiego rodzaju bajerów po tuningach, których naprawa będzie stosunkowo prosta i niezbyt kosztowna.

Współpraca:

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo pomocny artykuł. Jestem w trakcie zdawania egzaminu na prawo jazdy, więc kupno pierwszego samochodu zbliża się wielkimi krokami. Na pochwałę zasługuje to, że artykuł porusza również sprawy poboczne związane z samochodem np. ubezpieczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj