Sezon zimowy oznacza dla kierowców bardziej niebezpieczne warunki na drodze. Aby pewniej poruszać się autem, nie wystarczą tylko umiejętności, doświadczenie i czujność kierowcy. Dowiedz się, jak powinno wyglądać przygotowanie samochodu przed mrozami i opadami śniegu.

Opony

Zmiana opon na zimowe stała się dla wielu osób tradycją jeszcze w listopadzie. Jeśli są one w dobrym stanie, zapewnią większą przyczepność i tym samym poprawiają bezpieczeństwo pasażerów. Opony powinny mieć minimum 4 mm bieżnika, jeśli warunek ten nie jest spełniony, ich skuteczność w warunkach zimowych może być gorsza niż opon letnich. Przed zmianą ogumienia należy także sprawdzić, czy nie powstały na nich wybrzuszenia.

Światła

Sezon zimowy oznacza krótkie dni, przez co więcej czasu poruszamy się samochodami po zmroku. Na początek sprawdź wszystkie żarówki i wymień te, które już nie świecą oraz dokładnie oczyść klosz lampy. Jazda po nierównej nawierzchni może sprawić, że ustawienie świateł ulega rozkalibrowaniu. Poprawne ułożenie zapewnia dobrą widoczność oraz nie oślepia pozostałych uczestników ruchu. Prawidłowy poziom świateł możesz sprawdzić sam bądź udać się do stacji diagnostycznej lub warsztatu.

Hamulce

Zimą częściej znajdujemy się w sytuacjach, w których niezbędne jest hamowanie, także awaryjne. Aby było ono jak najbardziej skuteczne, należy w pierwszej kolejności sprawdzić klocki oraz tarcze hamulcowe. Warto zweryfikować także stan przewodów i płynu hamulcowego oraz hamulca ręcznego. Jeśli nie jesteś pewny, czy hamulce w twoim samochodzie są w dobrym stanie, udaj się do sprawdzonego serwisu Mitsubishi Lublin.

Akumulator

W mroźny poranek największą zmorą kierowców może okazać się akumulator. Jego słaba kondycja może skutkować uniemożliwieniem rozruchu silnika. Przed pojawieniem się mrozów należy zbadać stan akumulatora za pomocą miernika. Jeśli nie posiada on wymaganego poziomu naładowania, warto podładować go za pomocą prostownika, sprawdzić alternator i w razie potrzeby wymienić akumulator na nowy. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z rana.

Płyny eksploatacyjne

Przed zimą należy także sprawdzić ilość i stan płynów w samochodzie. Nowo wymienione substancje bez problemu będą spełniać swoją funkcję w mroźne dni, jednak wraz ze zużywaniem tracą one swoje właściwości. Koniecznie sprawdź stan płynu chłodniczego, oleju silnikowego i płynu hamulcowego!

Niezbędne akcesoria

Aby ułatwić korzystanie z samochodu zimą, warto pamiętać o akcesoriach, które przydają się o tej porze roku. Zaliczamy do nich: skrobaczkę i odmrażacz do szyb, rękawiczki – aby przy skrobaniu uniknąć odmrożenia. Poranne odśnieżanie ułatwi osłona na szybę, która zabezpieczy przed zamarznięciem. Warto mieć także na wszelki wypadek kable rozruchowe do akumulatora, nawet jeśli jesteśmy pewni swojego samochodu – być może ktoś ze znajomych będzie potrzebował pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj