Z czego wykonuje się instalacje klimatyzacyjne?

Instalacje klimatyzacji są niesamowicie popularne na całym świecie. Stosuje się je zarówno w bardzo ciepłych rejonach, jak i również tam, gdzie lata są krótkie, jednak wciąż ludzie nie chcą z trudem znosić upalnych dni bądź wygodni. Aby układ mógł działać, powinien składać się przynajmniej z dwóch elementów. Pierwszym jest schładzacz wnętrza, drugim natomiast skrzynia zawierająca sprężarkę, a także skraplacz usuwający ciepłe powietrze poza budynek. Trzeba również przenieść ciepło z jednego elementu do drugiego, co realizuje się najczęściej za pomocą czynnika. Transportują go rury miedziane, które są zdecydowanie najczęściej wykorzystywane do budowania instalacji klimatyzacyjnych.

Miedź jako materiał idealny?

Wcale nie jest powiedziane, że instalacje klimatyzacji muszą być wykonane z miedzi. Jednak ten materiał jest zdecydowanie najpopularniejszy tam, gdzie mówimy o instalacjach stacjonarnych. Rura miedziana nie jest bowiem tak bardzo podatna na uszkodzenia, jak ma to miejsce w przypadku rur aluminiowych, stosowanych w klimatyzacji samochodowej. Jednak tam nie jest istotna duża sztywność przewodów, a możliwość łatwego ich formowania. W przypadku instalacji, które montuje się raz na bardzo wiele lat, stosowanie rur miedzianych jest najbardziej optymalnym wyjściem z sytuacji i właśnie dlatego jest to praktykowane. Miedź jest materiałem pozwalającym na lutowanie, co umożliwia szybkie i proste łączenie ze sobą kolejnych fragmentów rurociągu przez instalatora. Jednocześnie zapewnia pewną giętkość połączeń, co ułatwia chowanie rur np. w zagłębienia w ścianach bądź specjalnie wycięte bruzdy.

Jak wykonuje się układ klimatyzacji?

Wszystko rozpoczyna się od projektu, gdzie zamieszczane są informacje o przebiegu rur miedzianych, a także lokalizacji komponentów takich jak sprężarka, skraplacz i parownik. Następnie przygotowywane są miejsca na przeprowadzenie rurociągu, a ostatecznie montuje się wsporniki do umieszczenia na nich elementu wewnętrznego (schładzającego) oraz zewnętrznego (oddającego ciepło poza budynek). Gdy te są już zainstalowane na swoich miejscach i solidnie przymocowane, nadchodzi czas na przeprowadzenie przewodów. Monter najpierw odcina odpowiednie długie fragmenty rur, a następnie lutuje je za pomocą lutowania twardego. Rura miedziana połączona w ten sposób z innymi tworzy solidne, mocne i szczelne połączenie. Niestraszne są mu ani skrajnie wysokie lub niskie temperatury, a także ciśnienia rzędu kilkudziesięciu bar, które panują w instalacjach klimatyzacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj